Jeśli nie wiesz, na co choruje owczarek francuski, czytaj dalej, aby zapoznać się z najczęstszymi dolegliwościami. Lista obejmuje rozszerzenie i rozdęcie żołądka, nowotwory komórek tucznych, chorobę krążka międzykręgowego i udar cieplny. Dzięki temu będziesz mógł dokonać najlepszego wyboru dla swojego ukochanego towarzysza. Mamy nadzieję, że te informacje okażą się pomocne dla Ciebie i Twojego owczarka francuskiego.
Rozszerzenie i rozwolnienie żołądka
Zaburzenie polegające na rozszerzeniu i rozwolnieniu żołądka u owczarka francuskiego jest problemem potencjalnie zagrażającym życiu. Dotyka on rasę o dużej, głębokiej klatce piersiowej. Chociaż najczęściej dotyka duże psy, może wystąpić u każdej rasy. Choroba ta charakteryzuje się wzdęciami, które mogą być coraz trudniejsze do leczenia. Żołądek staje się tak rozdęty, że skręca się wewnątrz jamy brzusznej, powodując blokadę. Leczenie tego stanu jest pilne.
W leczeniu tego powikłania konieczna jest interwencja chirurgiczna. Aby zapobiec kolejnym epizodom skrętu, żołądek jest chirurgicznie mocowany do ściany jamy brzusznej, co określa się mianem gastropeksji. Niestety, operacja ta ma ograniczoną skuteczność w zapobieganiu wzdęciom. Zabieg chirurgiczny zwany „pexy” nie rozwiąże całkowicie problemu, a żołądek nadal będzie się rozszerzał i obracał. Zabieg ten nie jest lekarstwem na skręt żołądka, ale ułatwia leczenie tego powikłania w przyszłości.
Dyskopatia międzykręgowa
Na szczęście, większość przypadków tej choroby jest łagodna, a leczenie francuza cierpiącego na tę chorobę nie jest tak agresywne, jak mogłoby być w przypadku poważniejszej choroby. W takich przypadkach lekarze weterynarii mogą zalecić leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub ścisły odpoczynek. W większości przypadków psy wracają do normalnego funkcjonowania po operacji, a większość chorych nie wymaga dalszego leczenia.
Występują dwa główne typy choroby dyskowej u Francuzów. Typ I dotyczy psów małych i średnich ras, natomiast typ II – psów dużych ras. W obu typach dysk zaczyna zanikać i wybrzuszać się w kanale kręgowym, co prowadzi do stopniowej utraty zdolności chodzenia. Typ I dotyka tylko tylnych kończyn, natomiast typ II – całego kręgosłupa.
Guz z komórek tucznych
Zwykłą metodą leczenia tego typu nowotworów jest chirurgiczne usunięcie guza z komórek tucznych. Tkanka jest następnie przesyłana do patologa w celu jej oceny. W zależności od stopnia zaawansowania lekarz weterynarii zaleci inny sposób leczenia. Nowotwory o niskim stopniu złośliwości są na ogół uleczalne i nie nawracają po operacji. Guzy o wysokim stopniu złośliwości są jednak bardziej agresywne i mogą rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych lub narządów wewnętrznych. W takich przypadkach lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe badania lub terapie, w tym chemioterapię.
Wczesne stadia nowotworów komórek tucznych u psów są trudne do zdiagnozowania. Mogą się one pojawiać jako zgrubienie na skórze. Nie tworzą żadnych widocznych grudek. Guzek może być tak mały, że można go łatwo przemieszczać. Jeśli guzek jest większy lub bardziej agresywny, konieczne będzie wykonanie biopsji. Na szczęście, guzy mastocytowe we wczesnym stadium są zwykle niewykrywalne przez właściciela i lekarza weterynarii.
Udar cieplny
Jeśli zauważysz, że Twój pies zachowuje się dziwnie lub wykazuje objawy udaru cieplnego, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pies może wydawać się zdezorientowany, zdezorientowany lub w stanie otępienia. Może nawet zacząć drgać. Temperatura ciała psa może szybko wzrosnąć, a stan ten może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Aby określić ciężkość udaru cieplnego, lekarz weterynarii będzie musiał wykonać kilka badań krwi.
Pierwszym krokiem jest jak najszybsze przeniesienie psa w chłodne miejsce. Pies może nie od razu odczuwać pełne skutki udaru cieplnego, dlatego upewnij się, że przez cały czas ma dostęp do chłodnej wody. Jeśli nie masz możliwości podania psu wody, spróbuj podać mu świeże owoce. Pies może również skosztować arbuza lub jagód, ponieważ zawierają one dużo wilgoci. Sposób odżywiania psa również odgrywa ważną rolę w zapewnieniu mu odpowiedniego nawodnienia. Najlepsza jest świeża karma, ponieważ zawiera więcej wilgoci niż karma z puszki lub suszona.
Rak
Rak u owczarków francuskich może być śmiertelny. Na szczęście istnieją sposoby leczenia tej choroby. Jedną z opcji jest chirurgia, inną chemioterapia. Chemioterapia jest lekiem podawanym dożylnie w celu zabicia komórek nowotworowych. Może być stosowana samodzielnie lub równolegle z zabiegiem chirurgicznym. Zazwyczaj podaje się ją przez okres od czterech do pięciu tygodni. W wielu przypadkach pies nie traci włosów i doświadcza jedynie łagodnych skutków ubocznych.
Chirurgia jest jedną z opcji leczenia owczarka francuskiego z nowotworem. Lekarz weterynarii usunie dotkniętą chorobą część żołądka i jelita cienkiego i połączy je na nowo. Pies będzie przebywał w szpitalu przez dwie noce i będzie ściśle monitorowany pod kątem wystąpienia powikłań. Konieczne może być zastosowanie dodatkowych metod leczenia, takich jak dożylna terapia płynami lub antybiotykami. W zależności od rodzaju guza może być konieczne dalsze leczenie. Lekarz weterynarii zaleci dalsze leczenie w zależności od rodzaju nowotworu.
Zobacz też: